h1

יש בריזה ולמלך קר

יולי 5, 2008

הרבה מילים נשפכו בהרבה מקומות, על הרבה וודקה. התכנסנו בבית המשקאות של נפתלי, 12 איש באמצע שנות העשרים לדגום את חלקן. הפתעת האירוע מבחינתי הייתה ההשקעה של המשווקים – ששלחו בקבוקים, בקבוקונים, DVDs קוקטיילים של בוקשסטר – וגם הגיעו בעצמם למזוג את הוודקות שלהם.

גריי גוס - מחלוצות הפרמיום  פינק - וודקה מעניינת

מסקנות כלליות – כן, חלק מהוודקות יותר חלקות מאשר הסטנדרטיות (סמירנוף/פינלנדיה), וחלקן – גם היקרות ביותר – פשוט לא, והייתי סקרן לראות אותן מתומודדות על עיוור עם נמירוף או משהו דומה. דווקא הזולה בחבורה – קטל וואן (120 ש"ח) הייתה בין המועדפות עלי. לסיכום הרשמים הפשטניים בסוף הפוסט – המצטיינות לפי הסדר היו בעיני: ויברובה סינגל אסטייט, אבולושן וקטל וואן. ה-P.I.N.K שכבר הזכרתי התבלטה והייתה שונה ומעניינת.

בקיצור ולעניין – לדעתי המלך עירום. וודקות ב-120 ש"ח עוקפות בהליכה וודקות ב-500 ש"ח. כל מותג מנסה לבדל את עצמו עם סיפורים על שבע-מאות זיקוקים על אבני חן, פנינים, עור קרנף אסייתי וזנב טיגריס סיבירי על הבקבוק. אני מצטט במדויק את מנהל מותג גריי-גוס שאמר: "המחיר נובע מהצורך שלנו לקנות משהו יוקרתי". לא מאוד שונה מיין – בשביל לקבל איכות גבוהה צריך להשקיע כסף בייצור – אבל זה גם לא מפריע לגבות סכומים מגוחכים וללא כל פרופורציה לאיכות. ולא חסר מי שמוכן לשלם – הידד למותג! יחי בקבוק הקריסטל היפה! שוב בהקבלה ליין, גם כאן אפשר לראות יצרנים שמצליחים לרסן את החמדנות וגובים מחירים סבירים על איכות שלא מביישת את רמת המחירים הגבוהה ביותר.

פראבדה, Level, ויברובה סינגל אסטייט, בלוודיר, אולד תומאס, טראמפ

מימין לשמאל: פראבדה, Level, ויברובה סינגל אסטייט, בלוודיר, אולד תומאס, טראמפ

לסיום – התרשמויות קצרות מהוודקות. המחירים מתוך האתר של בית המשקאות של נפתלי.

1. Old Thomas (אסטוניה, שיווק: Oversea) – טיפה תרופתי באף, אולי רמז של עישון, חלקה יחסית, קצת שורפת בסוף.
2. גריי גוס (צרפת, שיווק: אקרמן) – כמעט חסרת ריח, טיפה אלכוהולית, גוף בינוני, קצת חריפה אבל חלקה בגרון (285).
3. ואן גוך (הולנד, שיווק: סגל/טמפו) – שומנית, ניטרלית באף, צריבה קלה בסוף (220).
4. פ.י.נ.ק. (הולנד, שיווק: ל. ספיריטס) – שומנית, חריפה, מעניינת, יורדת בסדר (255).
5. קטל וואן (הולנד, שיווק: צרפת-ישראל) – חלקה, ניטרלית, טובה (122).
6. בלוודיר (פולין, שיווק: י.ד. עסקים) – חלקה מאוד, ניטרלית ונקיה, טיפה חריפות בפיניש (320).
7. ויברובה סינגל אסטייט (פולין, שיווק: החברה הסקוטית) – חלקה כמו מים, הכי קלה שטעמנו, הכי ניטרלית (280).
8. אבולושן (פולין, שיווק: בלו סיזן אינטרנשיונל) – אלכוהולית באף, חלקה מאוד בפה, סיום חלק מאוד (240).
9. רוברטו קוואלי (איטליה, שיווק: קשמש) – ניטרלית באף, שומניות קלה, בסיום טעם פלסטי תרופתי שמזכיר השתכרויות נעורים מוודקה גולד. ב-550 שקל תקבלו את הבקבוק הכי יפה – דוגמנית יפה וחלולה.
10. סטוליצ'יניה עלית (רוסיה, שיווק: החברה הסקוטית) – ניטרלית, עדינה מאוד בחיך, הכל היה טוב עד שהגיע בפיניש טעם לוואי שמזכיר פלסטיק חדש (360).
11. פראבדה (רוסיה, שיווק: י.ד. עסקים) – חמוצה, חדה, קצת חריפה, תרופתית בסוף (150).

האירוח היה חברותי ונעים, אבל בכל זאת נקודה שיש לציין בהקשר הטעימה – ואני מקווה שהיא תיפתר בעתיד: לא יתכן שמציגים את זה בתור טעימה מקצועית ומעל הכל מרחפת צחנת סיגריות. לדעתי אם בארוחות של מועדון הויסקי מצליחים לשמור את האווירה ללא עשן אין סיבה שגם באירוע כזה לא יהיה כך. בלי קשר לסלידה שלי מהריח ולהיבטים הבריאותיים – אי אפשר לטעום ככה כמו שצריך.

סטולי עלית, רוברטו קוואלי, אולד תומאס, קטל וואן  וודקות וואן-גוך ועוד

8 תגובות

 1. […] לנסות דברים חדשים. כאן אספר על חלקם « אדום ולבן יש בריזה ולמלך קר » אספרסו הולנדי יולי 5, 2008 הדבר הכי טעים שיצא […]


 2. מילא העשן, נראה לי הגזמה פראית לנסות לדגום כל כך הרבה משקאות "כבדים" בישיבה אחת. אחרי שלושה-ארבעה הפה שלך כבר מאולחש.

  והטובה ביותר שטעמתי עד היום לא מיוצגת – סמירנוף בלאק, שמזוקקת בזיקוק דודי במקום רציף. מאוד טעימה, ושווה השוואה, אבל לצערי גם לא זולה.


 3. אני חושב שכל הוודקות בטעימה (או הרוב המוחץ) מזוקקות בזיקוק דודי.

  לגבי פורמט הטעימה – שתיתי כוס מים בין כל משקה. הטעימה נפרסה על שעתיים שלוש, עם הרצאות, הסברים ושאלות תוך כדי. שתיתי כמות ששקולה לשליש צ'ייסר, אולי חצי מכל טעימה.

  כלומר – 3-4 מנות אלכוהול בשעתיים שלוש, עם המון מים תוך כדי.

  וודקה איכותית אינה כבדה, היא חלקה מאוד ולא אלכוהולית או צורבת ובהחלט אפשר להרגיש בהבדלים גם בין הוודקה ה-10 ל-11.

  עם זאת, נשארו בטעימה עוד לפחות 4 וודקות שלא פתחנו, בהן אני זוכר את לבל ואת טראמפ, כי הרגשנו שמיצינו.

  לגבי הסמירנוף בלאק – אני לא פחות סקרן להיות בטעימה של וודקות ממחירים 70-150 ש"ח, כי זה מחיר שאני עוד עלול לשלם מתישהו בניגוד למחירי ה-250-550 של הוודקות בטעימה. הקטל וואן הוכיחה לדעתי שהיא לא מתביישת בכלל מאחיותיה שעולות פי 4.


 4. בישבילי רק קטל וואן: http://www.alco-pedia.co.il/index.php/%D7%A7%D7%98%D7%9C_%D7%95%D7%95%D7%90%D7%9F


 5. […] ויסקי אחרים, מבחר לא קטן של וודקות שלא פוסח על טרנד הוודקות היקרות. כמה יינות יומיומיים של 'הכרם' שכוללים את […]


 6. מי הם הטועמים ומה הרקע שלהם?

  חבל שקאופמן לא הופיעה בטעימות.

  מסכים שקוואלי, טראמפ, גרייגוס והדומות עולות יותר בגלל השם, העיצוב, והמעמד של מייצר הוודקה, או לפחות מי שעל שמו הוודקה נעשית.
  בניגוד לגרייגוס, שלדעתי מצליחה לעמוד בטעמה באופן שמצדיק כזה מחיר, השאר נופלות דיי רחוק מכך. אבל להשוות את הסטולי עלית, הסינגל אסטייט או הגרייגוס לפראבדה והקטל וואן, ועוד לטעון שהזולות יותר מתעלות באיכותן? קשה לי קבל קביעה כזו.


 7. שלום אורון, ברוך הבא ותודה על דעתך.

  הטועמים הם חובבי אלכוהול (חלקם, כמוני, גולשי פורום יין ואלכוהול בתפוז) ששילמו מאה מצלצלין על הטעימה.

  "הצדקת מחיר" זו אחת ההגדרות הכי סובייקטיביות שאני יכול לחשוב עליהן. מה שמוצדק מבחינתי יכול להיות לא מוצדק מבחינתך ולהיפך. הטענה שלי היא ש(לדעתי )לא מוצדק, בוודקה, לשלם על מיתוג (ואני מפנה אותך שוב לציטוט המודגש על הצורך שלנו לקנות משהו יקר).

  אני לא מתיימר לדרג איכות של וודקה – ניסיתי לתאר מה היה חלק וטעים יותר בעיני. אני מסכים שהגרייגוס הייתה, לפחות בחציון העליון של הטעימה – אבל לטעמי לפחות, לא הייתה טובה משמעותית מהקטל וואן, ובטוח שלא הייתה טובה מהוויברובה שעולה כמוה.

  לגבי הפראבדה אני חושב שדי ברור ממה שכתבתי שהיא לא הרשימה ולא עמדה ברמה של שאר הוודקות. אין לי בעיה להגיד שהזולות מתעלות על היקרות (ולכן הטענה שהמלך ערום), ואני חושב שבטעימה עיוורת הייתי מעדיף פינלנדיה על הקוואלי, למשל.


 8. […] האישית היא פשוטה הפעם – עבור מי שמחפש תמורה לכסף אין צורך לעבור את המחיר של Ketel One. אבל העולם של הוודקות המשוכללות לא כולל את המונח הזה […]להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s