h1

אירוע בויתקין

אוגוסט 26, 2007

הרבה מילים הולכות להיכתב ברשת על אירוע תחילת בציר 2007 ביקב ויתקין שנערך במוצ"ש האחרון. אתחיל דווקא מהסיכום: "תגיד שזה לא יקב הבוטיק הכי מעניין שראית בארץ", נשאלתי – והסכמתי. לא טעמתי יין שגרתי אחד אתמול. עוד נקודה חשובה – אחד היקבים הכי נטולי-פוזה שראיתי: אין 'סדרות על', אין אירועים פומפוזיים ויחסי ציבור משומנים – אלא משאירים ליין את הבמה. כפועל יוצא של הצניעות הזו, מדובר גם באחד מיקבי הבוטיק שמתומחרים הכי נמוך בארץ, ולמעט היין המחוזק שלהם – תקבלו עודף ממאה שקל על כל הבקבוקים, ועל חלק גם עודף משישים שקל (זאת בניגוד ליקבים שבמאה שקלים אי אפשר אפילו לקנות יין אחד). היו יינות שאהבתי יותר והיו יינות שאהבתי פחות, אבל באף אחד מהם לא הרגשתי שהתמחור לא סביר. ולפני שאכתוב על חלק מהיינות, אני רוצה להמליץ על שמן זית ממשק ארנס, ארומטי וטעים, שהוגש באירוע. וליינות…

לבנים

ריזלינג 2006 – חמצמץ, חד, מינרלי, עם פרי הדר ברקע. נחמד ושונה. לא דומה בכלל לריזלינג 2004, ולא מותיר לי ברירה אלא להסיק שהבקבוק שטעמתי אז כנראה סוטה מהכלל, או ששנתיים-שלוש יישון גורמות לו להפוך חברבורותיו. שווה בדיקה. מחיר 75 ש"ח (אני מציין מחירי מחירון).

מסע ישראלי לבן 2006 – אף פירותי ופרחוני, עם תפוחים ירוקים, אננס, ועוד פרי טרופי שלא זיהיתי, חמצמץ ומרענן בפה, קל, נגיש וכיפי. מזכיר במשהו באף את ירדן גוורץ. 60 ש"ח, קניה טובה.

אדומים

פינו נואר 2005 – פרי עדין ובשל באף עם נגיעה של פטריות וירקרקות קלה, גוף קל יחסית, ויובש במידה. במידה מסוימת מראה מאפיינים של הזן. 75 ש"ח.

קריניאן 2005 – גם במזיגה מבקבוק שרק נפתח – פצצה של ריחות שוצפת עוד לפני שמתקרבים לכוס, פרי פרי ועוד פרי, שזיפים, פירות יער ועוד. צבע שחור אטום לבורדו בשוליים, לצד הפרי יש גם רמז אדמתיות וקליה. גוף בינוני-מלא, טאנין ויובש במידה לצד פרי בשל ומתקתק, עשיר ומרוכז, סיום בינוני פירותי שנותן ביטוי לעוד קצת יובש. אחד היינות הישראליים הכי טובים שטעמתי, ומבחינתי כוכב הערב. 90 ש"ח. שווה.

עתידיים

קברנה פרנק 2005 – שחור אטום לאדום עז, באף ירקרקות אופיינית לזן עם פרי, תבלינים ומעט חבית. גוף מלא, המון טאנין ויובש והפרי עדיין לא נכנס להילוך. תיבול נעים ועוד השפעת עץ קלה, סיום ארוך, מתובל ויבש. לתת לו עוד שנה בבקבוק ולהנות.

פטיט סירה 2005 – שחור אטום לסגול בשוליים, באף פרי יער ותבלין, גם כאן הטאנין והיובש עדיין נותנים את הטון ולצידם פרי מרוכז ודחוס עם עוד תבלין, שממשיך לסיום ארוך ויבש. מזכיר במשהו את הפטיט סירה של כרמל. יין טוב ומעניין, שווה לחכות איתו ולעקוב.

קינוחים

בציר מאוחר 2005 – צבע זהב עשיר, באף המון פרי ופריחה. גוף מלא, מתיקות לא מוגזמת, מאוזנת יפה בחמיצות עדינה ואפילו נגיעה מרירה מאוד קלה. סיום בינוני-קצר ופירותי. זהב בבקבוק. 90 ש"ח (לחצי בקבוק), קניתי. בניגוד לחלק מהיינות האחרים מהסגנון, כאן המתיקות במידה סבירה ויש גם דברים שמאזנים אותה. מצוין.

מחוזק NV – אדום כהה, פרי בשל, גוף מלא, פרי מתוק, קליה, קרמל, ורמז קל מאוד למרירות, סיום בינוני ומתוק. היין עשוי טוב וטעים, מזכיר במשהו את המחוזק של הר אודם, אבל לטעמי פחות מעניין ממחוזקים אחרים שטעמתי, ובפרט חסרו לי התיבול והחריפות האופיינים לסגנון. 120 ש"ח.

19 תגובות

 1. זה הזמן להגיד אמרתי לך?;)


 2. למסע לבן אני מוסיף: ליצ'י ואפרסק.
  הפינו: מדהים. לא אהבתי אף פינו אחר עד הבקבוק הזה. קניתי כמה לאכסון עוד שנה-שנתיים.
  הקריניאן אכן הכוכב, ואני ממליץ לך בחום לתת גם לו לשכב עוד שנה או שנתיים. פתח אותו, מזוג לכוס ברוחב לב וטעם ממנו לאורך שעתיים כל כמה דקות. מדהים כמה פעמים עוד מתחלפים הטעמים ומתגלים כל פעם דברים שונים. יין משוגע לגמרי.

  לבסוף הפורט – הסגנון דווקא מאוד מזכיר מחוזקים פורטוגזיים קלאסיים, ואסף פז (שאני בטוח שפגשת שם בסנדלים ומכנסיים קצרים) לא זורק לתוך החבית את כל שאריות היין האדום כמו שעושים במקומות אחרים אלא דווקא מקפיד על התאמת הבלנד של הענבים החדשים לבלנד של השנה הקודמת (אני מניח שאתה מכיר את התהליך ולמה מצויין על הבקבוק NV)


 3. אה כן, אני וגיא חושבים שזה כנראה היקב הכי טוב בארץ, ובכלל לאסף פז יש מגע זהב בכל מה שקשור ליינות…


 4. אותי הפתיע יותר מכל המסע ישראלי לבן והריזלינג, איזה יינות לבנים נפלאים. אומנם זאת פעם ראשונה שאני טועם את יקב ויתקין אך יצא לי לטעום את הפטיט סירה של הסדרה האזורית בכרמל ואת הקריניאן גם כן של כרמל. אין מה להגיד, בויתקין אלה יינות הרבה יותר עוצמתיים ממש אגרוף לבטן.
  מהטעימות העתידיות הקברנה פרנק היה נגיש יותר, הפטיט סירה הנו יין עוצמתי וכרגע גם פצצת עץ לאחר 15 חודשים בחבית. הפטיט סירה העתידי לא שווה פתיחה לפני סוף שנת 2010 לטעמי, הוא עוד צריך להתאזן ולהתרכך מעט.
  אני חייב להודות שהלבנים של היקב הפילו אותי יותר מכל, אולי מכיוון שאת שאר הזנים הכרתי בוורציות אחרות.


 5. עירא, לא בסנדלים אלא דווקא קרוקס כחולות :)

  זה המקום גם לכתב את הרשמים המוצלחים של עירא:
  http://ira.abramov.org/blog/2007/05/28/vitkin2/
  http://ira.abramov.org/blog/2007/07/28/yekevitkin/

  ושל גיא:
  http://ira.abramov.org/blog/2007/04/21/vitkin/
  http://gelram.blogli.co.il/archives/40


 6. אין. פשוט אין על היקב הזה. בחמישי בערב ישבנו וחיסלנו מסע ישראלי לבן 2005 כמו כלום. בשישי בצהריים ירדנו על ורוד 2005, כפתיח לאירוע יין ארוך ומהנה לא פחות. אם מישהו מחפש דרך להעביר איתו את הקיץ הזה (וכנראה גם את החורף והקיץ הבא..), אני ממליץ בחום על היקב הזה.


 7. גם דני רובין כותב על האירוע:

  http://www.foodis.co.il/feature.asp?sec=9&featid=12455


 8. […] מקרה, למען אלה שהתאהבו ביקב הזה כמוני, הנה הסקירה של drinking. כל זה כמובן לא אומר שמנעתי מעצמי את יקב ויתקין לחלוטין […]


 9. שיט
  כמה שרציתי ללכת לטעימה, אבל אחרי לילה קשה וקצר הייתי שפוך.

  אני אאלץ לבדוק אותם בחנויות. עד היום טעמתי בהמלצתך רק את הורוד שהיה מצוין.

  נו שוין, בשנה הבאה.


 10. אני אצטרך לחכות לשנה הבאה.
  או לשנה שאחריה.
  או לשנה שאחריה.
  מי שולח לי בקבוק של קריניאן?


 11. האמת שאני תוהה האם הייתי צריך לקנות את הקריניאן במקום את הקינוח.


 12. היית, לעניות דעתי.


 13. אני חושב שעוד אפשר להשיג את 2004 בחנויות, צריך לבדוק.


 14. לי יש אחד ויותר מכל אחד בבית, לא יכולתי לבחור :-)

  אולי על הקינוח הייתי מוותר כי יינות קינוח ככלל לא מדברים אלי, אבל הקריניאן זה משהו פשוט מטורף. קניתי ארבעה בעתידי (וקיבלתי אותם לפני חודש) ואני מצטער שלא יותר.

  ולאור – מתי שאתה מבקר בארץ, זרוק התראה של שבועיים ונארגן לך טעימה (רוחב או עומק, הם מארגנים כל מיני).


 15. […] האנכית של ירדן מרלו (והייטסוויין למי שלא טעם), יראון 04, ויתקין, מרלו דובב של סגל, וענבר של הר אודם. מי שיכול להגיע – […]


 16. […] לקינוח, בציר מאוחד 05 של ויתקין שהיה טוב מאוד, אם כי מעט פחות הרשים אותי מאשר בטעימה הקודמת שלו ביקב. […]


 17. […] צהריים פסטורלי במושב כפר ויתקין. בדיוק חודשיים מאז הביקור האחרון, הוזמנתי עם שאר מועדון הלקוחות למשק משפחת בלוגולובסקי, […]


 18. […] ויתקין ניסיתי את הקריניאן 2006, שלמרות צעירותו מפגין פרי בשל, […]


 19. […] כל יינות היקב מהבציר האחרון כבר טעמתי (כאן וכאן), אבל כאמור, יש מה לחדש. פתחנו במסע ישראלי לבן 2006 (60 […]להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s