h1

שלושה יינות קיציים ואירוח ספונטני

יולי 23, 2007

סיום יום לימודים, וריח של סיום סמסטר ארוך. שבעה סטודנטיות וסטודנטים התקבצנו אצלי בדירה. בלי להכביד במילים, אתן ליינות לדבר לפי סדר ההגשה:

Cristalino Cava Brut

לרוב אני לא מתייחס לבקבוק כשאני כותב על יין, אבל יש משהו באלגנטיות שלו, ובחגיגיות הקולנית של חליצת פקק יין מבעבע – שמעורר ציפיה. ההמשך לא אכזב

זהוב חיוור עם שמרים באף, לצידם ליים, קליפות הדרים ורמז לאשכולית. גוף בינוני עם בועות גדולות וערות, חמיצות מרעננת, נגיעות פרי ומרירות ערה וטובה, ממשיכים לסיום בינוני ויבש.

התגובות סביב השולחן היו חצויות, חלק מזגו לעצמם עוד וחלק עברו לבקבוק הבא. מי שלא מפריעה לו קצת מרירות במשקה שלו, לדעתי מדובר באחלה אפרטיף, והירידה במיסוי המבעבעים גם הופכת אותו לכזה במחיר שווה לכל נפש, שמשאיר עודף מ-40 ש"ח (בדרך היין). התאמה לאוכל: הגשתי עם פלחים דקים של תפוח ירוק וקוביות גבינת אמנטל, שלדעתי השתלבו מצויין. להבא תיבדק הקריסטלינו רוזה ברוט. כתבה בבקבוק

פלטר unwooded שרדונה 2006

היין עקבי ודומה לפעם הקודמת שטעמתי אותו בביקור ביקב (הישן), וגם לבציר הקודם. בפרט התבלטה העדינות שלו לעומת הקאווה, בעלת הגוף הבינוני והמרוכז. חביב הקהל והבקבוק שנגמר הכי מהר. יש החושבים שהעדינות שלו בעוכריו, אני דווקא אהבתי. ~50 ש"ח.

כרמל רכס רוזה גליל 2006

צבע וורוד עז, על התווית כותב היינן 'ארומות של דובדבן חמוץ' ואני מסכים, ומוסיף שמידי פעם מתווסף גם ריח סוכרייתי, שלעתים אפילו קצת לא טבעי. גוף בינוני פלוס, מתוק ואז חמצמץ, ממשיך לסיומת באותה רוח.

אני מעדיף את הרוזה שלי יותר קל גוף, רענן, וטבעי. ההרכב הזני (זינפנדל מתוגבר בק"ס) והגוף הכבד מהצפוי הזכירו לי את הרוזה (סמוק?) מסדרת סלקטד. במחיר של 35 ש"ח הוא לא יומרני, אבל לטעמי בפחות מ-40 שקל הרוזה של דלתון עדיין מנצח בקטיגוריית החצי יבש (והרי גליל בקטיגוריה היבשה).

Cristalino Cava Brut, credit: bakbuk.co.il     פלטר unwooded שרדונה, קרדיט: israelwines.co.il    כרמל רכס רוזה, קרדיט: israelwines.co.il

19 תגובות

 1. דרינקס, נשמע שאתה מארגן טעימות קיציות נחמדות!
  את הקווה התחלתי לאהוב רק לפני איזה שנה. לפני זה היה לי, ועדיין לא פשוט לי (למען האמת) עם מבעבעים. לגבי פלטר, אני חושב שכבר כתבתי את דעתי עליהם בבלוג של עירא בזמנו, ורק כדי לסכם – דעתי עליהם לא היתה מי יודע מה. השרדונה שלהם היה בערך היין היחיד שאהבתי מהאוסף שלהם. ראיתי איזה תגובה של מישהו אצלך לגבי השיראז שלהם, שלדעתו היה ללא מתחרים בארץ. אני ממליץ בחום לבדוק את ה-mostly shiraz וגם את השיראז הזני של יקב טוליפ, שהרשים אותי מאוד לטובה בטעימה האחרונה בדרך היין, לפני כחודש. לגבי הרוזה – אני לא ממש מכיר את זה של כרמל, בעיקר כי אני לא סומך עליהם יותר מדי, מנסיון עבר (אולי דעה קדומה, אבל גם זו סוג של דעה). מה שכן – כרגע נודע לי שיקב ויתקין משיק את הורוד 2006 שלו בשבוע הבא, מה שבהחלט צריך להיות מסקרן. ה"ורוד" 2005 היה פשוט נפלא, וחמישה בקבוקים ממנו, שסגרו את הבציר, נגמעו בלגימות ארוכות באחת המסיבות האחרונות שלנו.


 2. הקריסטלינו באמת אחלה של קאוה. נתקלתי בו לראשונה לפני שנתיים ומאז הוא מככב בכל חגיגה. במחיר כזה הוא ממש מציאה.

  לגבי המרירות אני מסכים. לרגל פדיון הבן שלי רכשתי גם את הגרסה היותר יקרה, (רזרב?) וגם את הרוזה ברוט. ניכר שרב האנשים אהבו יותר את הרוזה, אך לצערי לא הספקתי לטעום ממנו כך שאני צריך לחכות למסיבה הבאה.

  שקניתי אותו ב"דרך היין" המליצו לי לשלב אותו עם ליצ'י מקופסא בתוספת מעט מהסירופ לקבלת קוקטייל קייצי. נשמע לי מעולה, אבל טרם נבדק.

  אם כבר אנחנו בעניין, יש למישהו הצעה לקוקטייל על בסיס קאוה, משהו חדשני יותר, למעט בליני ושות'?

  לילה טוב ומלא בועות
  גל


 3. היי גיא,

  אם תשים לב, קישרתי את המילה "החושבים" לביקורת שכתבת בזמנו (אני אוהב לשים קישור לדעות אחרות על דברים שאני כותב עליהן, בין אם הדעות דומות לשלי ובין אם הפוכות). אני דווקא זוכר שקראת לרוזה אנמי…

  העניין ביינות ה-T סלקשן שהם לא מוכנים לשתיה. אם היית בהצגת סיקרא (השתמש בחיפוש בצד ימין ותמצא רשמים), תראה יינות ב-190 שקל – שלא טעימים כשטועמים אותם. על הסיקרא אומרים שהם יהיו מצויינים, אין לי ניסיון איתם. עם ה-T סלקשן שיראז יש לי ניסיון. אני לא קונה יינות במחיר הזה אז אין לי מה לדבר על תמורה למחיר, אבל אם תחפש לקנות יין בסכום כזה, מדובר לטעמי בבחירה לא רעה, במיוחד למי שטעם כבר את היינות הפופולריים והנפוצים בטווח הזה.

  מה שכן אני יכול להגיד על פלטר, זה שנתקלתי ב-bottle variation אצלהם, בשיראז קברנה. כשהבקבוק היה בסדר מדובר ביין מצויין לטעמי. בטעימה שאנחנו מדברים עליה הוא לא היה אותו דבר…

  לגבי טוליפ, את המוסטלי שיראז לא טעמתי, אבל הסירה רזרב שלהם נחמד אפילו שהוא לוקח לכיוון המתקתק מתחנף – עשוי טוב, מהנה ונגיש.

  כמה עולה הרוזה של ויתקין?


 4. גל, היום עברה בראשי מחשבה שיכול להיות נחמד לערבב אותו עם קצת מיץ תפוחים ירוקים טבעי, ואולי לקשט באיזה דובדבן (לא מסוכר) או חצי תות בכוס.


 5. ושוב חוזרים לרוזה. מי היה מאמין שלפני כמה שנים היה רוזה מילת גנאי?
  גם אני סקרו לגבי הרוזה של ויתקין. לא טעמתי מעולם יין שלהם. חור בהשכלה?


 6. צודק. היתה טעות שלי בשני המקרים (גם בביקורת וגם בעניין הקישור. עבר כבר לא מעט יין בנהר מאז, ואכן – השרדונה היה אנמי למדי ודווקא הסוביניון בלאן היה יותר נחמד.

  הרוזה של ויתקין עלה לפני כחודשיים, כשקנינו את 2005, בערך 55-60 ש"ח אם אני זוכר נכון. קצת יקר, נכון – אבל בהחלט נותן תמורה מלאה לכסף, אם לא למעלה מכך – וכאמור – זה הרוזה הראשון שאני פשוט אוהב.


 7. גל, להלן רשמים שלי מהבציר הקודם של הרוזה של ויתקין

  https://drinking.wordpress.com/2006/12/31/vitkin_rose/


 8. איפה קונים? כלומר איפה היקב?


 9. היקב נמצא בכפר ויתקין, מין הסתם. הם לא מפרסמים או משווקים את עצמם כמו האחרים. אתה צריך להרים אליהם טלפון ולקבוע מראש. אפשר להשיג אותם בדרך היין, וגם בלא מעט מסעדות מובחרות. זה היה יין הבית של "פסטיס" במשך תקופה לא קצרה. גם ב"מול ים" לקחו ממנו כמה ארגזים.


 10. הרוזה של ויתקין גם הגיע לדרך היין. ראיתי בסניף רעננה אבל הוא בדיוק הגיע ולא היה לו מחיר עדיין…


 11. אני כבר רץ לרננים :)

  תודה !


 12. קאווה קריסטלינו ברוט במחיר 36.99 במחלקת היין של סטופמרקט יגור.


 13. הרגע הייתי ברננים. קניתי את הבקבוק האחרון של ויתקין :)
  ידגם בהקדם.

  עוד משהו חמוד שראיתי שם, יש מין קומבו כזה להכנת מוחיטו שכולל רום PAMPERO (לא מוכר לי) ותמצית מוחיטו של MONIN.
  שניהם ביחד עולים כ 80 ש"ח. לא רע. קניתי וגם זה בבדיקה.

  גל


 14. תכף יגיע אור ויגיד שאין על טעם של מוחיטו שהכנת מלימונים טריים ונענע טריה – ואני אאלץ להסכים בפה מלא…

  לא מכיר את הרום, יש לי בקרדי שקניתי במבצע בדיוטי ועלה לי 11$ לליטר, הולך אחלה במוחיטו'ס.


 15. ~~~אין על טעם של מוחיטו מליים ונענע טריים~~~


 16. הויתקין נטעם והוכתר כהצלחה. למרות שהוא לא טעים פי שנים מהרגי גליל, אבל עולה כפול.

  הרוזה בהא בבקשה, NEXT!


 17. […] ויעזור להרים את הכבדות שיש ברוטב שמנת, והשני להמשיך את צעדי התינוק בעולם הקאווה ולנסות גם אחת ורדרדה. אז הארוחה הפשוטה כללה רביולי […]


 18. […] האחרונים. גם הקאוות לא מקופחות ואפשר לראות מותגים כמו קריסטלינו על המדפים במחירים נוחים של 30 ש"ח. באגף השמפניה יש […]


 19. […] אוכל. לא רע בשביל 35 ש"ח, אם כי במחיר הזה אני מעדיף את הקריסטלינו. יבוא: מ. […]להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s